Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry obejmuje bardzo często obszar owłosiony – wówczas nie tylko jest bardzo widoczne, ale również trudne do leczenia ze względu na utrudnione dojście do skóry pomiędzy włosami. Z tego też powodu łojotokowe zapalenie skóry głowy powinno być szybko zdiagnozowane oraz leczone odpowiednimi preparatami, przeznaczonymi do tych obszarów.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy

Głównym objawem łojotokowego zapalenia skóry głowy jest przez wszystkim tak zwany łupież łojotokowy. Nie oznacza to jednak, każdy pojawiający się łupież świadczy o tej chorobie – to powinien stwierdzić lekarz podczas badania i wywiadu z pacjentem. Skóra głowy wydziela z gruczołów łojowych zbyt duże ilości łoju, co powoduje przetłuszczanie się skóry głowy i odpadanie tzn. łusek łojowych. Podobne objawy można obserwować u dzieci w niemowlęctwie, gdzie łojotokowe zapalenie skóry głowy leczy się jeszcze trudniej, ze względu na wiek pacjenta.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie schorzenia

Zazwyczaj leczenie tego typu chorób rozpoczyna się od zalecenia stosowania odpowiednich szamponów – w przypadku niemowląt są to szampony delikatne i obojętne dla skóry, zaś w przypadku dorosłych: najpierw niektóre preparaty przeciwłupieżowe, zawierające substancje przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, a potem zaś leki z zawartością sterydów. U niemowląt leczenie polega na usuwaniu łuski i łagodzeniu wytwarzania łoju przez skórę – łuskę usuwa się miękką szczoteczką, bo pozwalają na to rzadkie włosy małych dzieci. U dorosłych, u który stwierdzono łojotokowe zapalenie skóry głowy przeprowadza się silniejsze terapie, ze względu na ograniczony dostęp do skóry głowy.

Komentowanie jest zakończone.