Łojotokowe zapalenie skóry twarzy

Łojotokowe zapalnie skóry twarzy jest jedną z najczęściej występujących form tej choroby – dotyka ludzi w każdym  wieku, choć zwiększone zachorowania stwierdzono u nastolatków w czasie dojrzewania hormonalnego, co jest wywołane burzą hormonalną. Łojotokowe zapalenie skóry w obrębie twarzy jest dość wstydliwą sprawą – bo bardzo widoczną – dlatego należy jak najszybciej podjąć stosowane leczenie.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry twarzy

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy występuje zwykle w okolicach nosa, uszu, czoła oraz brwi. Objawia się na początku zaczerwieniem tego obszaru i występowaniem drobnych, żółtych bądź szarych, łusek. Pierwotnie takie zaczerwienia występują ogniskowo, potem zaś rozrastają się i łączą w jeden obszar. Łuski zaczynają tworzyć żółte i brązowe przebarwienia, nie odpadają jednak samoczynnie, a odczepione od skóry wydają się być tłuste i mokre w dotyku. Choroba ta może mieć lekki, ledwie widoczny przebieg, bądź ciężki i bardzo uciążliwy dla pacjenta.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – leczenie

W odróżnieniu od łojotokowego zapalenia skóry na obszarach owłosionych, łojotokowe zapalenie skóry twarzy jest prostsze w leczeniu, ze względu na bezpośredni dostęp do chorej skóry. Lekarze zwykle początkowo zalecają delikatniejsze leki, które mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwgrzybiczne – w ten sposób można usunąć mniej widoczne zmiany i zahamować rozwój wczesnego zapalenia. W trudniejszych przypadkach dotąd stosowano leki oparte na sterydach, choć obecnie zastępuje się je lekami wykazującymi mniejsze działania niepożądane niż sterydy. Łojotokowe zapalenie skóry twarzy, które powraca po raz trzeci, uznaje się za ciężkie i nawrotowe.

Komentowanie jest zakończone.